© 2018 by International festival of contemporary art ARTBAT FEST

PARTICIPANTS

0-9   A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   Y   Z

0-9

310 Group (Russia)

5 Art-group (Kazakhstan)

705 Creative group (Kyrgyzstan)

A

Sam Adams and Jan Mohammed (UK)

Aida Adilbekova (Kazakhstan)

Bisan Aidu-Eysheh (Palestine)

Aigerim Akenova (Kazakhstan)

Askhat Akhmediyarov (Kazakhstan)

Tatyana Akhmetgalieva (Russia)

Mederbek Akhmetov (Kyrgyzstan)

Liana Akopyan and Aleksandr Raevskiy (Moldova-Germany)

Timur Aktaev (Kazakhstan)

Rashad Alakbarov (Azerbaijan)

Aleksandra Ali (Kazakhstan)

Duman Aliev (Kazakhstan)

Dalida Alieva (Kazakhstan)

ARAM (Kazakhstan)

ARTiShock Theatre (Kazakhstan)

Said Atabekov (Kazakhstan)

Taturo Atzu (Tazu Nishi) (Japan)

B

Evgeniya Babich (Kazakhstan)

Aleksandr Bakanov (Kazakhstan)

Alpamys Batyrova (Kazakhstan)

Smayil Bayaliev (Kazakhstan)

Viktoriya Bayeleva (Kazakhstan)

Kuanysh Bazargaliev (Kazakhstan)

Medina Bazargalieva (Kazakhstan)

Syrlybek Bekbotaev (Kazakhstan)

Olga Belikova (Kazakhstan)

Ivan Bessedin (Kazakhstan-Finland)

Anton Bolkunov (Kazakhstan)

Dushana Bravura (Italy)

Bakhyt Bubikanova (Kazakhstan)

Serik Buksikov (Kazakhstan)

Ruffi Buttini and Konstantin Timoshenko (Italy)

 

C

Creol Center (Kazakhstan)

Gaini Chagataeva (Kazakhstan)

Oksana Chepelyk (Ukraine)

Valery Chtak (Russia)

Nataliya Cvetkova (Russia)

D

Danamy Art-group (Kazakhstan)

Marco de Luca (Italy)

Martin Dencker and Frideman Banz (Germany)

die deutsche gruppe (Kazakhstan)

Di Piu Theatre Studio (Kazakhstan)

Marat Dilman (Kazakhstan)

Murat Dilmanov (Kazakhstan)

Aisha Djandosova (Kazakhstan)

DOXA art (Kyrgyzstan)

Christofe Dusse (France)

Saule Dyussenbina (Kazakhstan)

E

EVOL (Germany)

F

Zoya Falkova (Kazakhstan)

Aleksandr Filimonov (Russia)

Aleksey Filimonov (Kazakhstan)

Fleet Group (Georgia)

Gregor Fogel (Switzerland)

Richard Foreus (Sweden)

Ann-Lor Franchet (Switzerland)

G

Sergey Gabov and Slava Adam Creative Group (Israel)

Gabbasov sisters's Contemporary Dance Theater (Kazakhstan)

Kamilla Gabdullina (Kazakhstan)

JOHN GALT (Kazakhstan)

Lecha Garikovich (Russia)

Gola (Italy)

Larisa Goreckaya (Kazakhstan)

Roberta Grasso (Italy)

Ivars Gravlevs (Czech Republic)

Ekaterina Gribanovskaya (Kazakhstan)

Shamil Guliev (Kazakhstan)

H

Halyk Pank (Kazakhstan)

Jay Hayz (USA)

Hive Studio of Innovations (Kazakhstan)

Marea Hildebrand (Switzerland)

Rogher Hill (UK)

I

Dana Iskakova (Kazakhstan)

Aida Issakhankyzy (Kazakhstan)

J

Tushar Joag (India)

K

Nikita Kadan (Ukraine)

Ruslan Kadirov (Kazakhstan)

Asel Kadyrhanova (Kazakhstan)

Gafura Kairbekova and Karina Krylova (Kazakhstan)

Aleksandra Kalacheva (Kazakhstan)

Oksana Kan (Kazakhstan)

Dalila Kanagat (Kazakhstan)

Julio Kandussio (Italy)

А. Karlina (Kazakhstan)

Sergey Kasich (Russia)

Eduard Kazaryan (Kazakhstan)

Valeriy Kazas (Russia)

Leonid Khan (Lenya Brick) (Kazakhstan)

Alina Kim (Kazakhstan)

Liliya Kim (Kazakhstan)

Lisa Kin (Kazakhstan)

Zarine Kirakosyan (Kazakhstan)

Pavel Kiselev (Russia)

Ainur Kojabaev (Kazakhstan)

Anatoliy Kolesnikov (Kyrgyzstan)

Evgeniy Kondratyev (Uzbekistan)

Rasul Kochkorbaev (Kyrgyzstan)

Mariya Koshenkova (Russia-Denmark)

Olya Kroytor (Russia)

Sabina Kuangalieva (Kazakhstan)

Iliyas Kurmangaliev (Kazakhstan)

Dilda Kurmangalieva (Kazakhstan)

Mila Kuzina (Russia)

Andrey Kuzkin (Russia)

Kyzyl Traktor Art Group (Kazakhstan)

 

L

Aleksey Li (Kazakhstan)

Natalya Lisovaya (Ukraine)

Vlad Listratov (Kazakhstan)

LIZ Youth Experimental Theatre (Kazakhstan)

Lado Lomitashvili (Georgia)

Pier Loran (France)

Olivier Louloum (France)

Aleksandr Lysov (Russia)

Andrey Lyublinskiy (Russia)

M

Darya Maksimova (Kazakhstan)

Kira Maksutova (Kazakhstan)

Yana Malinovskaya (Russia)

Olga Malysheva (Kazakhstan)

Aleksey Martines (Russia)

Oksana Mas (Ukraine)

MaTiPaTi Crazy tea (Kazakhstan)

Aigerim Mazhitkhan (Kazakhstan)

Yerbossyn Meldibekov (Kazakhstan)

Sergey Meltzer (Kazakhstan)

Almagul Menlibaeva (Kazakhstan-Germany)

Leung Mi-Ping (Hong-Kong)

Mira Evgenyevna (Kazakhstan)

MishMash (Russia)

Pavel Mokich (Kazakhstan-Russia)

Dana Moljigit (Kazakhstan)

Misha Most (Russia)

К. Mukhamedova (Kazakhstan)

Nail Mukujanov (Kazakhstan)

Adiya Mussina (Kazakhstan)

Anvar Musrepov (Kazakhstan)

Kuban Myrzabekov (Kyrgyzstan)

N

Moldakul Narymbetov (Kazakhstan)

Sahi Narymbetov (Moldakululy) (Kazakhstan)

Saken Narymbetov (Kazakhstan)

Saken Narynov (Kazakhstan)

Karry Newmayer (USA)

Nebula Creative association (Kazakhstan)

Lem Nigmatov (Kazakhstan-Russia)

Ekaterina Nikonorova (Kazakhstan)

Ramil Niyazov (Kazakhstan)

Konstantin Novikov (Russia)

Natalya Novikova (Kazakhstan)

Natalya Novoselova (Kazakhstan)

Nurakhmet (Nurbol Nurakhmet) (Kazakhstan)

O

Obraz Theatre Studio (Kazakhstan)

Fatima Omir (Kazakhstan)

Aigerim Ospanova (Kazakhstan)

Pavel Ovchinnikov (Kazakhstan)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

P

Irina Petrakova (Russia)

Svetlana Plotnikova and Sergey Ledyaev (Kazakhstan)

PNI Art Group (Kazakhstan)

Yelena Pozdnyakova (Kazakhstan-USA)

Vladimir Potapov (Russia)

Pprofessors Group (Russia)

Slava PTRK (Russia)

Eugeniya Pyatova (Kazakhstan)

 

R

Timofey Radya (Russia)

Sallamari Rantala (Finland) и Katya Suvorova (Kazakhstan)

Rash (Kazakhstan)

Sonata Rayimkulova (Kyrgyzstan)

REFUNC (Holland)

Loran Rehne (France)

REPAS (Kazakhstan)

Iliya Romanov (Russia)

Andrey Rudyiev (Russia)

Veronika Rudyeva-Ryazantceva (Russia)

Darkhan Rukholla (Kazakhstan)

S

Marat Sagit (Kazakhstan)

Anya Sand (Kazakhstan)

Ermek Saparov (Kazakhstan)

Assol Sas (Kazakhstan)

Altinay Satanova (Kazakhstan)

Stanislav Savitskiy and Gleb Ershov (Russia)

Search Party (UK)

Arman Sein (Arman Nurlybaev) (Kazakhstan)

Darion Shabbash (Kazakhstan)

Aisulu Shaikenova (Kazakhstan)

Ykylas Shaykhiev (Kazakhstan)

Arystanbek Sholbaev (Kazakhstan)

Sholpan Sharbakova (Kazakhstan)

Aleksey Shindin (Kazakhstan)

Katya Shkolnik (Russia)

Klaude Shtainer (Switzerland)

Claudia Shtekli (Switzerland)

Sickboy (UK)

Anastasiya Silkina (Kazakhstan)

Ekaterina Sisfontes (Russia-Sweden)

Valid Siti (Iraq)

Yuliya Skobeleva (Kazakhstan)

Mansur Smagambetov (Kazakhstan)

Société Réaliste (France-Hungary)

Haim Sokol (Russia)

Darya Spivakova (Kazakhstan)

Yelena Starkova (Russia)

Rene Stessl (Austria)

STIGMAT (Georgia)

SUINBIKE (Suinbike Suleimenova) (Kazakhstan)

Saule Suleimenova (Kazakhstan)

Charly Sword (Kazakhstan)

Andrey Syailev (Russia)

Mariya Syrtlanova (Russia) and Eldar Khasanov (Kazakhstan)

T

Waldemar Tatarczuk (Poland)

the2VVO (Kazakhstan-USА)

Georgiy Tryakin-Bukharov (Kazakhstan)

Asiya Tulesova (Kazakhstan)

Leila Turlybekova (Kazakhstan)

 

U

Aleksander Ugay (Kazakhstan)

Andrey Ustinov (Russia)

 

V

Mariya Valyaeva (Kazakhstan)

Liliya Van (Kazakhstan)

Yana Vanechek (Switzerland)

Salvatore Viviano (Italy)

Yelena Vorobyeva and Viktor Vorobyev (Kazakhstan)

W

Lucien Wampfler (Switzerland)

WELAR (Alena Welar) (Kazakhstan)

 

Y

Andrey Yakovlev (Kazakhstan)

Takhir Yakhyarov (Kazakhstan)

Zarina Yayazova (Kazakhstan)

Ada Yu (Kazakhstan-France)

Z

Roman Zakharov (Kazakhstan)

Aleksandro Zakharova, Konstantin Turchenko and Alexey Tsarev (Kazakhstan)

Nane Zavanyo (Italy)

ZIP Group (Russia)

Zitabl (Kazakhstan)